VOJTOVA METODA

VOJTOVA METODA

   Historie metody sahá do 50. let minulého století. Profesor Václav Vojta v roce 1954 působil v nedaleké Železnici (u Jičína). Zde položil základní informace budoucí celosvětové metody, když při manipulaci s dětmi pozoroval změny ve svalových souhrách.

   Profesor Vojta vycházel z toho, že pohybové vzory jsou programovány GENETICKY v centrálním nervovém systému v každém z nás. Tyto vzory jsou ZÁKLADEM pro pohyb VPŘED a VZPŘÍMENÍ. Od úchopu přes otáčení, lezení až k samostatné chůzi.

   Pomocí Vojtovy metody lze aktivovat centrální nervový systém a probudit aktivovatelné fyziologické pohybové vzory, pokud to je z terapeutického hlediska nutné.

PLÁČOU ???

   Při terapii Vojtovou metodou je v zásadě nutné, aby pacient setrval v určité přesné poloze. Tlakem na konkrétní body na těle, spolu s nastavenou polohou těla terapeut (nebo rodič) působí na centrální nervový systém, přes který je odezva ve smyslu pohybového vzoru.

   Postupně se svaly zapojí do svalové souhry (činnosti). To může být vnímáno jako pocit napětí, brnění nebo tlaku. Starší dítě či dospělý pochopí situaci velice lehce. Dítě v mladším věku může terapii vnímat nepříjemně, a proto může reagovat pláčem.

   Ze své zkušenosti vím, že rodiče a dítě jsou úzce propojeni. Dítě reaguje klidněji, pokud rodiče zachovají klid, jsou vlídní, projeví empatii a pochopení. Během terapie pak panuje větší harmonie.

   Aplikovat Vojtovu metodu je pro rodiče jistě nelehká zkušenost, abychom ji společně dobře zvládli, je zásadní, aby panovala oboustranná důvěra a jistota při cvičení.

   Při pravidelných kontrolách se proto průběžně kontroluje psychomotorický vývoj a detaily cvičení.

INDIKACE

ADHD syndrom

Bolesti páteře

Bolesti hlavy vertebrogenního původu

DMO dětská mozková obrna

Opožděný psychomotorický vývoj

Poporodní parézy brachiálního plexu

Předčasně narozené děti

Pes equinovarus

Torticolis

Respirační obtíže

Skolióza páteře

Stav po cévní mozkové příhodě

Stav po operaci kyčle, kolene

Dysplazie, luxace kyčelního kloubu

Stav po operaci páteře

KONTRAINDIKACE

Akutní onemocnění (zánětlivé, horečnaté)

Akutní průjem, zvracení

Těhotenství

3–5 den po očkování  (přesný den znovuzahájení cvičení dle vyjádření lékaře)

Při přidružených onemocněních je vždy vhodnése poradit se svým ošetřujícím lékařem

Více se o Vojtově metodě dočtete ZDE: https://www.vojta.com/de/